Лікувальна фізкультура

Лікувальна фізкультура (ЛФК) - сукупність методів лікування, профілактики і медичної реабілітації, грунтованих на використанні фізичних вправ, спеціально підібраних і методично розроблених. При їх призначенні лікар враховує особливості захворювання, характер, міру і стадію хворобливого процесу в системах і органах.

У основі лікувальної дії фізичних вправ лежать строго дозовані навантаження стосовно хворих і ослаблених. Розрізняють загальне тренування - для зміцнення і оздоровлення організму в цілому, і тренування спеціальні - спрямовані на усунення порушених функцій певних систем і органів.

Гімнастичні вправи в лікувальній фізкультурі класифікуються:
а) за анатомічним принципом - для конкретних м'язових груп (м'язи рук, ніг, дихальні і так далі);
б) по самостійності - активні (виконувані повністю самим хворим) і пасивні (виконувані хворим з порушеною руховою функцією за допомогою здорової кінцівки, або за допомогою методиста).

Для здійснення завдання підбирають ті або інші групи вправ (наприклад, для зміцнення м'язів живота - вправи в положенні стоячи, сидячи і лежачи), в результаті яких організм адаптується до поступово зростаючих навантажень і коригує (вирівнює), викликані захворюванням порушення.

Призначає лікувальну фізкультуру лікар, а лікар-фахівець з ЛФК визначає методику зайняття. Процедури проводить інструктор, в особливо складних випадках - лікар по ЛФК.
Застосування лікувальної фізкультури, підвищуючи ефективність комплексної терапії хворих, прискорює терміни одужання і попереджає подальший прогрес захворювання.

Самостійно починати зайняття ЛФК не слід, оскільки це може привести до погіршення стану, методика зайняття, призначена лікарем, повинна строго дотримуватись.

галерея физкультура